ОТЗВУК ОТ ФОБИ 2024: „Спомен за Камен Чанев” – вълнуваща среща в Операта
03.12.2024 Долап.бг
Нито мрачното и студено време, нито неделя-почивен ден /1 декември 2024 г., 16 часа/, нито едно от двете не попречи на хората да изпълнят фоайето на Държавна опера-Стара Загора, за да присъстват на вълнуващата среща „Спомен за Камен Чанев” в рамките на Фестивала на оперното и балетно изкуство.
Водеща на срещата бе Светлана Димитрова, главен редактор на Програма „Христо Ботев” в Българско национално радио, журналист в различни музикални предавания. Светлана Димитрова има впечатляващо красив и топъл глас, с който предразположи всеки един от главните участници във вечерта – да превъзмогнат и този път болката от загубата на Камен Чанев и да говорят за светлите и красиви моменти с него.
„Още от 1994 г. моят професионален и житейски път е свързан с Камен Чанев. През тази година работихме с него в „Севилският бръснар” в постановката на Софийска опера и балет. После работихме заедно в Румъния, в Холандия и в други страни. Благодарен съм на съдбата, че Камен Чанев бе мой приятел!” – сподели в началото на срещата Огнян Драганов, директор на Държавна опера-Стара Загора. Той припомни спектаклите на „Аида”, които прави с Камен Чанев за първи път: на Стадион „Берое” и на Крепостта „Туида” край Сливен – родният град на Камен Чанев. За първи път заедно правят и „Отело” в Държавна опера-Стара Загора и това е последният спектакъл, в който участва Камен Чанев – през ноември 2020 г.
„Много ми се иска това да е един приятелски разговор, който Камен заслужава. Той беше абсолютен бохем, положително настроен към всеки колега, към всеки човек. Познаваме се от 1999 г. и първите 10 години аз не пеех, пътувах с него навсякъде по света, където той участваше в спектакли” – с усмивка, макар и с тъга в очите разказа Таня Иванова, тази прелестна оперна певица, спътница в живота и на сцената на големия тенор Камен Чанев.
Интересни спомени от ученическите години в Езиковата гимназия в Сливен сподели Борислав Минков, който дойде за срещата от родния град на Камен Чанев.
Солистът на Бургаска опера Диман Панчев разказа за студентските години с Камен Чанев в Консерваторията и как гласът му е бил силен и свеж и в 7 часа сутринта. Интересен бе и разказът на Ивайло Джуров, знаменитият български бас. Той се е запознал с Камен Чанев на Мартенски музикални дни в Русе през 1995 г., когато Ивайло е още студент, а Камен вече е поел по професионалния си път. Третият поканен да се включи оперен певец обаче, не можа да сдържи сълзите си и не можа да се включи с разказ за Камен Чанев – и то е младият тенор Борис Тасков. И той, както и Камен Чанев, работи изключително успешно с пианистката Савина Кулова.
Нейният разказ бе много топъл, сърдечен и човешки. Въпреки че в началото още Савина Кулова уточни, че е винаги много, много взискателна. „Работихме заедно през 1999 г. ролята на Радамес. После Камен пя Херцогът. Беше взискателен и без самочувствие. Винаги се съмняваше в себе си. Много исках да видя Камен и Таня заедно на сцената и това бе в „Палячи” през 2014 г. Радвам се, че тук пяха заедно първо в „Тоска”, а после и в други спектакли! С Камен, Таня, с Борис, изобщо с певците аз работя не само върху фраза и динамика, а и къде да се диша, колко да е паузата /защото певците все много бързат/” – сподели Савина Кулова.
В края на вечерта прозвуча интервю на Мила Маринова от БНР-Стара Загора с Камен Чанев за последната му изява на сцена в образа на Отело за Държавна опера-Стара Загора.
И наистина, с думите на Камен вечерта завърши много, много човешки, мило и приятелски. В интервюто Камен споделя, че е станал оперен певец, защото бил мързелив ученик и не обичал на учи. Смятал, че ще е най-леко да стане оперен певец! А като станал, разбрал че ще учи занаят цял живот.
Във вечерта бяха включени вълнуващи видеа с изпълнения на Камен Чанев от оперите „Палячи”, „Аида” „Турандот”, „Трубадур”! Във фоайето на Операта е подредена на пана и прекрасна изложба за живота и ролите на Камен Чанев!
Събитието на 1 декември се посвещава на 60 годишнината от рождението на големия български тенор Камен Чанев.