ОТЗВУК ОТ ФОБИ 2024: Финален коментар и видео
Фестивалът на оперното и балетното изкуство – Стара Загора /ФОБИ/ се проведе от 21 ноември до 4 декември 2024 г. с участието на домакините от Държавна опера – Стара Загора, Софийска опера и балет, Държавна опера – Пловдив, Национален музикален театър „Стефан Македонски“, Национален музей „Борис Христов“, Националният балет на Ел Салвадор и един независим проект.
Основната програмата съдържаше 10 събития:
- 4 оперни представления /две на „Джани Скики“ и „Самодивите“ от Джакомо Пучини, „Милосърдието на Тит“ от В.А.Моцарт и „Рейнско злато“ от Рихард Вагнер;
- 3 балетни представления /две на „Копелия“ от Лео Делиб и един концерт/;
- 2 концерта /„Българските баси“ и „Диалогът със самотата“/;
- 1 мюзикъл /„Криворазбраната цивилизация“ от Дечо Таралежков/
Представиха се преобладаващо непознати или слабо познати класически образци. Така ФОБИ изпълни успешно една от основните си мисии да разширява кръгозора и възприятията на ценителите на този вид изкуство.
Двете постановки на домакините – оперният диптих „Джани Скики“ и „Самодивите“ от Пучини и „Копелия“ по музика на Делиб получиха висока оценка от публиката и критиката. Необходима е само още една малка крачка в посока вменяването като стандарт на операта домакин да представя класическият балетен репертоар в съпровод на живо с оркестър.
Участието на Софийската опера и балет за трета поредна година, с „Рейнско злато“ от Вагнер, представя дългогодишните усиля на нейното ръководство, в лицето на акад. Пламен Карталов, да утвърди българската столица като ключова дестинация за многобройните почитатели на големия немски композитор. А гостуването на старозагорска сцена е и своеобразна оценка за усилията на организаторите да представят пред българската публика върхови постижения в операта и балета.
Заслужено, Вера Немирова е сред най-активно представените режисьори във ФОБИ. Нейните постановки провокираха любопитството с постановъчни решения, извън рутината. Списъкът на заглавията, сам по себе си, е показателен: „Африканката“ от Майербер на домакините от Стара Загора, две продукции на Държавна опера – Пловдив – „Катерина Измайлова“ от Шостакович 2019/и „Милосърдието на Тит“ от Моцарт и три – на Държавна опера – Варна – „Графиня Марица“ от Калман/2021/, „Дама Пика“ от Чайковски /2022/, „Летящият холандец“ от Вагнер /2023/.
Националният музикален театър „Стефан Македонски“ и Националният музей „Борис Христов“ допринесоха за отбелязването на важни годишнини, свързани със знакови събития от национална култура.
Балетната трупа на Националния балет на Ел Салвадор представи в концертна програма най-доброто в класическата танцова традиция, пречупена през местната култура, под вещото ръководство на българския танцов педагог Румен рашев.
Специално внимание заслужава и програмирането на художествената песен. След досега на публиката преди три години с цикъла „Зимен път“ от Франц Шуберт в изпълнение на Ивайло Джуров и Деница Петрова, тазгодищното издание на фестивала представи независимия проект на пианистката Александра Дичева, посветен на творчеството на композитора Тодор Попов по български поети-класици.
Съпътстващата програма включваше:
- представянето на две книги: „Слово и дело“ с мемоари на композитора и диригента Константин Илиев и „Сценографът и костюмограф Салваторе Русо. Мечтата, пътят, реалността” от проф. Флавия Папачена;
- представяне на художника, поета и музикант Валентин Дончевски;
- представяне на изложба, посветена на Камен Чанев;
- лекцията „За лекотата на танца“ от проф. Габриеле Брандщетер.
Събитията бяха посветени на 100 годишнината от смъртта на Пучини и от рождението на Константин Илиев, 75 годишнината от създаването на балетната трупа на Държавна опера – Стара Загора, 110 годишнината от рождението на великия български бас Борис Христов и 60 годишнината на Камен Чанев.
54. Фестивал на оперното и балетното изкуство се организира от Държавна опера – Стара Загора, с подкрепата на програма „Култура“ на Община Стара Загора, Национален фонд „Култура“ и Полския културен институт.
Във видеото са събрани най-интригуващите моменти от изминалия фестивал, в кадри, заснети от Милен ботев и Пламен Асенов. На нашата вярна и взискателна публика, пожелаваме благодатна и успешна 2025 г., когато Старозагорския оперен театър ще закръгли внушителните 100 години! До нови срещи и приятно гледане!