Номинацията на Операта за Годишните награди “Добрият Самарянин” 2024
На 24. октомври, 2024 г., във фоайето на Държавна опера Стара Загора, една усмихната младоженка – Паола Желева, и нейната приятелка – Мира Чорчопова, даряват средства, събрани месец преди това, на сватбеното тържество на Паола и Иван Желеви. Дарената сума е приета от Огнян Драганов – Директора на Държавна опера – Стара Загора, и оперната прима– Русалина Мочукова.
Добротворците: Паола и Иван Желеви
Добротворството: На сватбеното си тържество, Паола и Иван Желеви отправят молба към гостите си да дарят за благородна кауза парите, които биха дали за цветя.
За избора на кауза им помага Мира Чорчопова – най-добрата приятелка на младоженката. Предложението, което допада на всички идва от майката на Мира – Стефка Караиванова, която е първа цигулка в оркестъра на операта.
Паола споделя: “Три месеца преди сватбата, решихме с моя съпруг, парите, които ще се съберат от незакупените цветя за сватбеното ни тържество, да бъдат дарени на детска организация. По професия съм учител. Затова настоях да бъдат дарени на деца.”
Приятелката й, Мира, добавя: “Убедена съм, че дечица, които имат различни затруднения и различни социални потребности, трябва да бъдат включвани в различни прояви и културни дейности, да се трудят, защото това много добре се отразява на тяхното психо-моторно развитие.“
Над 500 лв. е дарението, с което ще бъдат закупени инструменти и барбарони за сядане, в подкрепа на децата, които участват в проекта на Държавна опера – Стара Загора, “Ние сме музиканти“, ръководен от оперната прима – Русалина Мочукова, която е лицензиран логопед, музикотерапевт и томатис терапевт.
“Ние сме музиканти“ е проект, в специално обособено пространство, в което всяка неделя идват 28 деца със своите родители. Те са разпределени в няколко групи. Онези от тях, които имат нарушения в различни спектри – хиперактивност или със Синдром на Даун, работят с Русалина Мочукова в продължение на 12 часа, в екип с други специалисти.
Русалина Мочукова, споделя: “Благодаря на тези прекрасни момичета за невероятния жест към децата. Това е пример, как ние, с работата ни с децата, достигаме до публиката, до обществото. То вече реагира, помага, приема. Това е най-важно. За децата мога да кажа, че вече са едно семейство. Родителите също създадоха общност, споделят… Изключително много съм благодарна на Боряна Каниду, която е нашият психолог!”
Номинацията получихме от Държавна опера – Стара Загора.
***
История на Годишните награди “Добрият Самарянин”
През 2011 година Сдружение „Самаряни“ учреди Годишните награди за добротворство „Добрият Самарянин“, които присъединиха град Стара Загора и региона към световните инициативи, свързани с развитието на местното културно-историческото и духовно наследство.
За това време са проведени 13 церемонии; получени са 108 индивидуални и групови номинации; избрани са 15 носителя на голямата награда “Добрият Самарянин“, като на двама от тях са връчени 2 извънредни награди – 1 за изключителен принос и 1 за геройство, без граници (посмъртно); избрани са 20 носителя на отличието на общността “Добрият Самарянин”, като на двама от тях е присъдено посмъртно; връчени са 3 престижни отличия “Неуморимо добър Самарянин” на номинирани за пореден път добротворци; изработено е юбилейно издание на статуетката “Добрият Самарянин” с позлатени криле; изработено е историческо издание на статуетката “Добрият Самарянин”, посветено на борбата с COVID-19, в което добротворецът е с предпазна маска; създадена е песен, посветена на добротворците – “Песен за добрите самаряни”, изпълнена от голямата българска певица Ваня Костова и синът й – Боян Михайлов; издадена е пощенска марка “Добрият Самарянин”, брандирана е специална пощенска кутия, позициониранa на Централна поща – гр. Стара Загора и е зародена прекрасната идея за изграждането на монумент “Добрият Самарянин”, за който вече е създаден предварителен проект.
В книгата на доброто са записани имената на следните носители на Годишната награда “Добрият Самарянин”: Стефан Стойчев, спасителят от автомагистрала „Тракия“; Мануела Малеева и д-р Бруно Франиер, благодетелите, подкрепящи деца с ортопедични проблеми в затруднено положение; Мария Попова, превърнала се в майка за момче от институция; Милен Минков, спасил удавник в бесните вълни на Ахтополския залив; Красимир Иванов, спасил живота на възрастен мъж; Мария Жекова, дарила имот в полза на талантливи деца; Таня Славова, превърнала се в ангел-спасител за младо момиче; Петко Димов, който не се поколеба да се хвърли в езеро “Загорка”, за да извади давещо се дете; Теодор Тодоров, който спаси млад мъж, след автомобилен инцидент и появата на смъртоносна волтова дъга; проф. Лилия Пекова, обединяващ образ на цялата медицинска общност, посветена на борбата с COVID-19, Тодор Митев, Максим Вълков, Горан Гънчев, Димитър Димитров, Атанас Бараков, Деян Деков, Валентин Събев, Митко Дончев, Иван Иванов, пожарникари и служители на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“, гр. Стара Загора, заедно с Видьо Видев, Мирослав Видев, Николай Елинов, Петко Куртев, доброволци от блок 286, положили свръх усилия в потушаването на огнена стихия на 16-ия етаж в жилищна сграда, Рут-Констанс Койнарска, която застава до своята приятелка Диди, за да може тя отново да направи крачка напред и Ирена Златева и членовете на „Спасителен клуб за бъдеще – Стара Загора“, които помагат на катастрофирал моторист и овладяват създала се пътно-транспортна обстановка, без други инциденти; за изключителен принос – Джонатан и Даниела Августин за подкрепата им към бездомните деца и техните семейства и развитието на самарянството в региона; за геройство без граници (посмъртно) – Пламен Петков, който спаси 5 годишно момиченце, но загуби живота си в ледените води край плажа в Западен Уитеринг, Южна Англия.
Възможността за номиниране на добротворци ще продължи до 10 ноември, включително, а Церемонията по връчването на Годишните награди “Добрият Самарянин“ ще се проведе на 10. декември (вторник), от 19:00 часа, в Културен цнетър – Стара Загора.
Номинации ще се приемат на dobro@samaritans.bg, както и лично на адрес: гр. Стара Загора, ул. „Патриарх Евтимий“ № 57, в Централното управление на Сдружение „Самаряни“ или в специалната пощенска кутия на доброто, позициониранa на Централна поща – гр. Стара Загора.
Днес, повече от всякога преди, край нас има подвизи и е време те да бъдат разказани и показани! На добротворците е определено да ги извършат, а на нас – да ги отличим и предадем на бъдещите поколения!
Съобщението е на Сдружение „Самаряни“