На 2 септември „Кармен“ на сцена „На брега на Древния Севтополис“
Най-популярната опера за всички времена опера „Кармен” от Жорж Бизе ще оживее на сцена „На брега на древния Севтополис” край язовир Копринка на 2 септември 2022 г. от 21 часа. Представлението ще дирижира Маестро Сунай Муратов, сценичната адаптация е на режисьора Огнян Драганов. Атрактивните балетни платна са дело на примабалерината и хореограф Силвия Томова.
Даниела Дякова за първи път пее на сцена „На брега на древния Севтополис”. Талантливата певица ще се представи в своята коронна роля на циганката Кармен. В ролята на Дон Хозе ще ѝ партнира Ивайло Михайлов. Емилия Джурова е в ролята на Микаела. Валери Турманов ще изпълни ролята на тореадора Ескамилио, В останалите роли участват: Игнат Желев като Цунига, Любомир Петков/Моралес/, Яница Нешева /Фраскита/, Тереза Бракалова/Мерцедес/, Ивайло Йовчев /Рамендадо/, Стоян Буюклиев/Данкайро/ и др. Участват още Детско-юношеска школа за опера и балет, оркестър, хор и балет на Държавна опера-Стара Загора.
Да бъдеш Кармен е мечта за всяка певица – мецосопрано. Така е и за Даниела Дякова – певица с красив кадифен тембър и ярка артистична индивидуалност. Своя дебют в тази роля Даниела Дякова прави през 2007 година в Русе под диригентството на Найден Тодоров и Кармен неусетно се превръща в нейна знакова роля. Даниела Дякова пресъздава образа на своята обаятелна героиня с изключително вокално майсторство и магнетично артистично присъствие. Всеки път добавя към образа на своята любима роля нещо ново и различно. Нейната Кармен възторгва, вдъхновява, покорява.
През последните години Даниела Дякова се наложи като една от най-предпочитаните изпълнителки-мецосопрани във всички български оперни театри и редица европейски оперни сцени. Трайно успява да привлече вниманието на легендарния художник и режисьор Уго де Ана и е фаворитка в неговите спектакли на оперите „Аида“, „Норма“ и „Самсон и Далила“ на сцената на Софийската опера. Блестящото мецосопрано е чест гост на първия ни оперен театър и в ролята на Принцеса Еболи от операта „Дон Карлос“ от Верди.
Тенорът Ивайло Михайлов започва професионалната си кариера след дългогодишен опит в Хора на плов- дивските момчета „Стефка Благоева“. Завършва езикова гимназия в Пловдив, след което постъпва и завършва през 1997 класическо пеене (за бакалавър) при Валери Попова в Националната му- зикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. Продължава магистратура по „Вокална педагогика“ в Нов български университет и по „Арт мениджмънт“ и „Музикално-сценична режисура“ в Академията за музикално и театрално изкуство в Пловдив. След спечелена стипендия от Министерството на културата (2002), специализира в академията „Борис Христов“ в Рим под ръководството на Джузепе Тадеи. Продължава обучението си в Академията за оперно и бароково изкуство в Озимо (Италия) при Луиджи Алва, Райна Кабаиванска и Уилям Матеуци. Възпитаник е и на Калуди Калудов. Дебютира като режисьор на сцената на Пловдивската и Русенската опера и Моцартовия фестивал в Правец с постановката на операта „Бастиен и Бастиена“ от Моцарт. Дебютът му в Софийската национална опера и балет е през 2012 в ролята на Ернани от едноименната опера на Джузепе Верди. Следващата година пее в Националната опера в Букурещ, Coliseo do Porto и в Каляри. В продължение на 10 години Михайлов е постоянен участник във фестивала на Античния театър в Пловдив и вече 4 години е постоянен гост-солист на операта в Сполето – Италия. С трупата на този театър участва в „Бохеми“ в Япо- ния (2015) и в продукциите на „Бал с маски“ (2016) и „Кармен“ (2017) в спектакли из различни градове в Италия. Репертоарът на Ивайло Михайлов включва повече от 30 водещи оперни роли.
Диригентът Сунай Муратов е роден в Плевен.Продължава образованието си в ДМА „Проф. Панчо Владигеров“ и се дипломира със специалностите хорово и оркестрово дирижиране при профeсорите Стоян Кралев, Иван Вульпе и Иван Бакалов. Като отличен студент е носител на престижната стипендия „Проф. Георги Димитров“.Диригентският дебют на Сунай Муратов е в продукциите на„Вълшебната флейта“ и „Севилският бръснар“ на сцената на Бургаската опера, където работи в периода 1996-1998 година. През 1996 година той е асистент-диригент на Борислав Хинчев в постановката на операта „Еврейката“ от Фроментал Халеви в Софийската опера.Варненската опера е следващият театър, където през 1998-2000 година младият диригент работи. От края на 1999 година Сунай Муратов се присъединява към екипа на Националната опера и балет-Анкара и се утвърждава като един от водещите оркестрови диригенти в Турция. През 2007 и 2009 дирижира Набуко и Лебедово езеро в известния международен фестивал „Аспендос“.Маестро Сунай Муратов е един от утвърдените и високо ценени оркестрови диригенти в Република Турция.