Музикално-сценичният „Реквием в Сараево” – посланието за мир на Старозагорската опера
На 5 октомври от 20.00 часа Старозагорската опера представи на сцената на Олимпийската зала „Мирза Делибашич“ на културния и спортен център „Скендерия” в Сараево своя музикално-сценичен „Реквием” на Моцарт под диригентството на именития босненски диригент и композитор, носител на наградата „Свобода” на Международния център за мир за приноса му към хуманизма и правата на човека в Босна и Херцеговина, Европа и света Емир Нуханович. Името на Емир Нуханович нашумява по време на ужасяващата война в Босна и Херцеговина – една от позорните страховити страници в историята на Европа на 20-ти век. Диригентът организира концерти по време на войната и Сараевската филхармония не спира своята дейност дори под падащите над Сараево бомби. Концертната зала е била като храм на музиката и духовна опора на фона на унищожението и кръвопролитията извън нея. „Беше рисковано“, разкрива той, „тъй като можехме да станем мишена. Но залата винаги беше пълна с хора. Музиката се превърна в начин да се противопоставим на насилието.”
Реквием в Сараево – 30 години по-късно
Историята: „Знаете, че преди 30 години изпълнихме Реквием-а на Моцарт в сградата на Кметството. Прекарахме месец в подготовката на разрушеното Кметство, за да можем да поставим в залата на Библиотеката сцена за оркестъра и хора. Тогава изпълнихме „Реквием-а“ при невъзможни условия и под звуците на падащи гранати, но това отекна по целия свят.“, споделя Нуханович, по повод на представлението на музикално-сценичния „Реквием“ на Моцарт с балет на 5 октомври в зала „Мирза Делибашич“, Скендерия. „Идеята за Реквием-а се роди преди четири-пет години, когато освен музиката исках да добавя още нещо, защото това е най-великолепното произведение на Моцарт.” През 2023 година Маестрото е поканен да дирижира в Стара Загора премиерата на музикално-сценичния спектакъл на „Реквием” на Моцарт от директора на Старозагорската опера и режисьор на монументалната продукция Огнян Драганов. Впечатлен от театрално-танцовото решение на спектакъла по хореографията на примабалерината и артдиректор на балета на Старозагорската опера Силвия Томова и сценичната визия на художника Салваторе Русо Емир Нуханович решава, че именно с този спектакъл ще се отбележи драматичната годишнина, свързана с толкова много тъга, емоции, надежда и разтърсващи преживявания.
Гостуването на Старозагорската опера в Сараево съвпадна и с трагичните събития, които природната стихия нанесе на региона на втория по големина град на Босна и Херцеговина Мостар. Новината за природното бедствие и жертви провокира организаторите да предприемат благотворителна акция в помощ на пострадалите. Реквиемът на Моцарт – превърнал се в символ на черната за Босна и Херцеговина и цивилизована Европа страница, отново стана светъл носител на посланието за мир, съпричастност и толерантност. Апел за любов и подкрепа. Организаторите взеха решение средствата от телевизионния запис и неговото разпространение да отидат в помощ на пострадалите от наводненията и техните семейства. Всички участници в спектакъла и неговите създатели се отказаха от своите авторски права.
Вечерта на 5 октомври събра в олимпийската зала „Скендерия” над 3000 души. Два часа преди началото на спектакъла огромна опашка от стотици зрители се виеше от булеварда по посока към входа на залата и бързо и неусетно се изпълни с хора цялата амфитеатрална трибуна на няколко нива, както и предвидените в партера зрителски и ВИП зони на културния и спортен център Скендерия. Зрители, които бяха нетърпеливи да влязат и да преживеят рекламираното и очакваното от месеци събитие. В рекламната кампания освен маестро Нуханович и неговата фондация „Амадеус”, всички босненски медии, туристически центрове, обществени, правителствени и неправителствени организации, активно се включи и българското посолство в Сараево с посланик Н. Пр. г-н Валери Йотов и неговата съпруга г-жа Силва Йотова. Дипломатическата двойка-радетел на българските дух и култура, посрещна своите сънародници сърдечно и гостоприемно, двамата присъстваха неотлъчно по време на подготовката, репетициите и спектакъла на музикално-сценичния Реквием и съдействаха безрезервно за осигуряване на комфорта на състава на Старозагорската опера по време на пребиваването в Сараево. Посланикът не пропусна да отбележи, че за тях е огромна чест да посрещнат в Сараево Старозагорската опера – „театърът-столетник, който за първи път в България „дръзва” да прави Опера на стадиона, Опера с кукли и зашеметяващия проект Опера в цирка! Театърът, който има такъв изключителен екип начело с директора Огнян Драганов, носи в себе си толкова много иновативност и смелост и който освен своите великолепни солисти, хор и оркестър, вдъхновен творчески и технически екип, разполага с такава прекрасна балетна трупа от млади хора от цял свят”. Г-н Валери Йотов и неговата съпруга съдействаха в организацията на събитието сърцато и всеотдайно, като успяха – заедно с маестро Нуханович, да привлекат вниманието на целия дипломатически елит, който бе поканен да присъства. Отзоваха се посланиците на Турция, Швеция, Франция, Алжир, Словения, Словакия, Румъния, Палестина, Черна гора, Северна Македония, Гърция, Чехия, Хърватска, Белгия, Австрия, Азербайджан и др. На спектакъла на сценичния „Реквием в Сараево” присъства и г-н Кристиан Шмид – върховен представител, назначен от ООН, както и бившият министър-председател на Република Турция Тансу Чилер. „Снощи, на представлението на „Реквием-а“ с български и босненски артисти, беше голяма привилегия да се срещна отново с г-жа Чилер и да споделя спомени от това незабравимо време на поста й през 90-те години на миналия век“, каза върховният представител Кристиан Шмид. Той похвали българските и босненските артисти за техния изключителен жест да подкрепят засегнатите от трагичното бедствие райони на Босна и Херцеговина.
„На 2 февруари 1994 г. тогавашните двама министър-председатели на Турция и Пакистан, Тансу Чилер и Беназир Бхуто, дойдоха в обсаденото Сараево. Това беше централна новина във всички световни медии. Във време, когато много мъже – държавни глави не бяха склонни да посетят най-опасния град в света, две от най-красивите дами от света на политиката пристигнаха в Сараево само няколко дни преди клането в Маркале“, спомня си Нуханович и продължава:
„Благодаря на медийните изписвания за нашия „Реквием“, че той се състои 30 години след този от Кметството през 1994 г. и че артистите на Старозагорската опера, на Босна и Херцеговина и гражданите на Сараево и цяла Босна и Херцеговина ще изпратят апел за мир, особено в защита на децата в тези съдбовни моменти за цялата планета Земя.”
Бившият министър-председател на Република Турция Тансу Чилер / в периода от 1993 до 1996 г./ споделя пред босненските медии, че през 1994 г. е дошла в обсаденото Сараево, за да призове да се събуди съвестта на света и да спре клането, но че днес подобна трагедия се повтаря в Газа и че светът трябва да реагира и да подхранва културата на съвместно съществуване. Тя специално пристигна на посещение в Сараево, за да присъства на музикално-сценичния спектакъл „Реквием в Сараево“ и лично да подкрепи артистите, които по свой собствен начин изразяват едновременно протест и послание за мир в света.
Посочвайки, че този път отново е съкрушена заради наводненията, които удариха няколко града в Босна и Херцеговина, Чилер казва, че вярва, че това място и неговите хора винаги ще имат силата да преодолеят всяка болка и предизвикателство.
„Още тогава казах, че идеалът на Европа е култура, която подхранва и развива мултиетничността и демократичните стандарти. Ако Западът го защитава, нека го покаже. Щастлива съм да видя, че нещата се подобряват в Сараево, сградите вече не са разрушени, те са реставрирани и виждаме, че този град има културни и европейски ценности. Това ме прави щастлива и е светлина на надеждата.”
Триумфът на музикално-сценичния РЕКВИЕМ В САРАЕВО!
„Още веднъж – поклон пред таланта на балета, хора, оркестъра и мениджърския екип на Опера Стара Загора! Доставихте ни незабравимо преживяване.” – написа посланика на Република България в Сараево г-н Валери Йотов и сподели обобщени отзиви от посланици на различни държави:
„Прекрасно”, „изключителен спектакъл”, „уникална трактовка на Реквием с балет”, „невероятно изпълнение”, „впечатляващо синьо небе и фон – картините на Брюгел”! – Много от посланиците искат да се покаже и в други страни, благодарности за представянето на „Реквием в Сараево”.
Г-жа Силва Йотова допълни:
„Истинско щастие е, че има хора като вас! Вие зареждате с положителна енергия и вяра в доброто всички, до които се докоснете. Още не можем да повярваме на щастието да се срещнем, да бъдем с вас и да споделим емоциите на уникалния спектакъл!
Има репортажи и отзиви в града, хората ни поздравяват и ние се радваме на вашата слава и възхищение, а те са за вас, защото сте изключителни!
Творци, артисти, креативни, перфектни с огромно въображение и невероятна отдаденост, вяра и енергия!”
И още – отзив от зрители: „РЕКВИЕМ В САРАЕВО“…
Божествен шедьовър…вълшебна музика на Реквием на Моцарт в комплексно сценично представление..
Това е хоров шедьовър, чийто генезис е обвит в мистерия – такъв, който прави произведението още по-завладяващо и емоционално вълнуващо. Моцарт не е бил в най-добро състояние, когато е получил анонимна поръчка да композира Реквиема.
Той заявява, че е композирал Реквиема за себе си и че е бил отровен.
Снощи беше страхотно!
Хареса ми…🥰❤️
Indira Kucuk Sorguc и приятели
Споменът на „онзи“ РЕКВИЕМ привлече вниманието към „този“ РЕКВИЕМ на Моцарт с призив за мир, любов и подкрепа! С едноминутно мълчание бяха почетени жертвите от наводненията! Прозвучаха химните на Босна и Херцеговина, на България и на Европейския съюз в изпълнение на оркестъра на Старозагорската опера – празнично и величествено след великолепното слово-спомен с посланието никога да не се повтаря трагедията от онези страшни години:
„Днес, докато пълним концертни зали и в този час в свят, който никога не е далеч от нас, жестоки хора разрушават домовете на децата, виковете на невинни деца се издигат оглушително до небето и се разнасят из нашия опустошен човешки свят. Едни зли хора – по-добре да кажем нечовеци – всеки ден унищожават родината на много деца, превръщат топлите им домове в руини, осуетяват жестоко щастливото им детство, без да се интересуват, че слънчевото и щастливо детство е очарование за всеки човек. Вие, жестоки и безчувствени властници, откажете се от войните и бъдете цивилизовани! Не убивайте деца и не ги правете сираци! Толкова ли са съсипани сърцата ви, вместо да се изпълват с детски плач и да се огряват с детски усмивки?! Бъдете отдадени на съзиданието и любовта! Животът на всички деца е свещен, помислете си, че едно от убитите деца можеше да стане поредният Тесла, Нобелов лауреат или поредният Павароти! – се подчертава в апела за мир, който артистите, събрали се в спектакъла „Реквием“, отправиха с музика на 5 октомври.
Поклон пред изкуството и музиката, които могат да променят съдби!
На видео стената преди началото на спектакъла и след неговия край бе изписан номер – зов за помощ за пострадалите от наводненията!
В допълнение Фондация „Амадеус”, която се грижи за млади таланти, по този повод ще даде две цигулки на млади талантливи музиканти: Антонио Шарич от Мостар и Хана Хюсейнбегович от Зеница и ще дари пет китари на Асоциацията на децата със специални образователни потребности.
Независимо, че публиката бе предупредена да не ръкопляска – във връзка с трагичните събития, свързани с наводненията, Сараево не се сдържа и бурно аплодира Старозагорската опера на крака! Аплаузите, виковете „браво” заляха като вълна на възторг и възхита международния състав на впечатляващия музикално-сценичен „Реквием” на Моцарт: създателите на спектакъла режисьора Огнян Драганов, хореографа Силвия Томова, солистите: Беса Лугичи от Косово, Ивайло Джуров, Тереза Бракалова, Николай Моцов, Александър Милев, балетните солисти Анелия Димитрова и Фиорди Лоха, Богдана Сергеева и Ивайло Янев, актьорите от Босна и Херцеговина Ирина Добник и Мирвад Курич, оркестъра с концертмайстор Паулина Захариева, хора с хормайстор Младен Станев, солистите и кордебалета, техническите служби на Държавна опера-Стара Загора.
Триумф за музикално-сценичния „Реквием“, за Старозагорската опера, за България! И за изкуството без граници, което обединява, утвърждава живота и призовава да споделяме любовта и красотата в мир!
Сийка Лапачка, Държавна опера-Стара Загора