Концерт на Беса Лугичи и SUONOS ALBANICUS
ФЕСТИВАЛ НА ОПЕРНОТО И БАЛЕТНОТО ИЗКУСТВО – СТАРА ЗАГОРА 2022
17.11-2.12
23 ноември /сряда/
19:00
Регионална библиотека “Захарий Княжески”
SUONOS ALBANICUS
Гласовете на Албания
Песни и композиции от Албания и Косово
Беса Лугичи – сопран
Абигеила Вощина – цигулка
Висар Кучи – цигулка
Херида Дуро – виола
Марио Гуралуми – виолончело
Програма:
Г. Симони
- Сюита от операта „Мрика“.
Andante
Allegretto
Adagio non molto
Allegro agitato
- Пролетта идва
- Снежно цвете
- Станах твоя любима
- Любовна песен
В. С. Толе
- Старинен танц
Р. Красничи
- Копнеж (аранжимент В. Бечири)
- Чена
- Сбогом (аранжимент В. Бечири)
- Цъфтете, цветя
Ч. Задея
- Из балета „Делина“
Птици и птици – Allegretto
Танцът на цветята – Moderato assai
Хумореска – Allegro
- 11. Сегашните Дни и Сезони
- Пеещият фонтан в нашето село
- Когато съпругът ми се завърне у дома
Беса Лугичи
От самото начало публиката в различни страни е впечатлена от нейния красив и култивиран глас, вроден усет за музикална линия, натурално legato и естетическа интерпретация, както е отличена и от международното жури в международния конкурс за млади оперни певци „Елена Николай“, където Беса получава Голямата награда.
Беса Лугичи има в репертоара си ролите на Дона Елвира от „Дон Жуан“ (Моцарт), Лаурета „Джани Скики“ (Пучини), Мими от „Бохеми“, Лиу от „Турандот“ (Пучини), Лучия от „Лучия ди Ламермур“ (Г. Доницети), Виолета Валери „Травиата“ (Верди), През 2019 г. дебютира в ролята на Таис от едноименната опера на Масне в Гданск, Полша, както и в ролята на Инес от операта “Африканката” от Майербер /в Старозагорската опера/. Преди броени дни направи зашеметяващ дебют в ролята на Маргарита от операта “Фауст” на сцената на Старозагорската опера. Участва с концертни рецитали в Люксембург, Скопие, Белград, Хърватия, Прищина и Лондон, Рим, Милано, Пиза, Неапол, Торино, Токио, Мюнхен, Париж, Амстердам, Тирана, Лондон, Загреб, София, Полша и др. Беса Лугичи учи във Факултета по изкуства в Прищина при проф. Ахмет Дергути и продължава обучението си при проф. Мария Муратовска във факултета по Музикално изкуство в Скопие. В продължение на над пет години усъвършенства своето вокално майсторство с оперната прима Христина Ангелакова.
Suonos Albanicus
Ансамбълът е създаден през 2000 г. по инициатива на няколко изявени студенти от Университета по изкуства в Тирана. Всеки от тях се откроява с виртуозна изпълнителска техника и собствен индивидуален стил. През годините усъвършенстват своето майсторство в различни реномирани академии по изкуствата в Европа. Това им позволява да съчетават финото звучене на камерния ансамбъл с традиционното албанско музикално изкуство. С многобройни участия в Албания и в чужбина, те продължават да поддържат уникална отдаденост на камерната музика.
Абигейла Вощина
След като учи в лицея „Джордан Мисха“, Абигеила Вощина завършва цигулка в Консерваторията „Джузепе Верди“ в Милано с отличие.Учи едновременно в Академия „Киджана“ и Музикалното училище във Фиезоле, получава почетни грамоти и отличия. Има интензивна кариера на цигулар в най-известните италиански театри, с най-добрите диригенти в света от ранга на Шайи, Маазел, Ростропович, Гати, Терминаков, Дютоа, Мазур и др.Завръща се в Албания като артистичен директор на Националния театър за опера и балет от 2013 до 2021 г. Записва за най-известните звукозаписни компании в света като Decca, Deutsche Grammophon, Tactus и др. През май 2020 г. е удостоена със званието Кавалер на „Звездата на Италия“. От декември 2021 г. работи като консултант по въпросите на културата към правителството на Албания по националния училищен проект „Изкуство и занаяти“. От 1 юли 2022 г. поема длъжността директор на Националната опера, балет и фолклорния национален ансамбъл.
Висар Кучи
Концертиращ цигулар, концертмайстор на Косовската филхармония, редовен член на Mannheimer Philharmoniker и бивш доц. по цигулка в Прищинския университет. Изявява се като солист, гост-концертмайстор и изпълнител в ансамбли за камерна музика, свирейки с диригенти, оркестри, ансамбли и изпълнители като: Филип Тондр, Клеменс Рейв, Олга Задо, Роберт Ковалски, Патриция Месана, Манхаймска филхармония, Junges Ton Künstler Orchester, Балкански камерен Оркестър, Оркестър без граници, Фернандо Брионес, Клаудио Бюхлер, Тошио Янагисава и Боян Виденоф. Фестивалните му участия включват: Klangzeit, Münsterlandfest, Off Europa Festival, ReMusica, Dam Festival и Chopin Fest.
Херида Дуро
Има завършена бакалавърска и магистърска по виола и камерна музика в Университета по изкуствата, в Тирана, както и бакалавърско обучение по право в Университета на
Тирана /2011/. Получава академичната степен доктор по философия в департамент „Културно наследство“ във Филолого-историческия факултет. От 2008 г. е публичен служител на албанската публична администрация, работи в Министерството на културата на Албания като ръководител на сектор „Артистично творчество“, а от 2014г. като директор на Дирекцията за политики и стратегии за културно развитие.
Има богат опит в културния сектор и в институционалния контекст като външен преподавател в Университета по изкуствата в Тирана, член е на Съвета за култура на Община Тирана, член на художествения съвет на директорите на Националния театър на Опера и балет, член на работни групи за различни международни културни проекти и участва като интерпретатор в различни музикални формации в родината си и в чужбина.
Цялото нейно обучение и професионален опит не са посветени само на създаването и укрепването на мрежи в областта на изкуството и културата; да следва най-новите тенденции в областта на културата и развитието на музикално-сценичните институции, но също и към музикално-изпълнителското изкуство. От 1999 г. Херида Дуро свири в международни оркестри като „Classica Italiana“ Symphony на Пиемонте, Савона, Вале д’Аоста, Младежки оркестър „Allegretto Albania“, Камерен оркестър Unite Europe, „Domes“ и „Haute Auvergne“ Франция, The Jurassien Оркестър в Швейцария под диригентството на легендарния Енио Мориконе, Енрико Диндо, Петер Лукас Граф, Марчело Рота, Ренато Серио и ръководи свой струнен квартет, който се представя не само в Албания, но и в Европа. Участва като виолист в концертите на Андреа Бочели в Орвието Италия (2017) и Монте Карло (2021).
Марио Гуралуми
След като завършва обучението си в училището по изкуства „Jordan Misja“ в Тирана, Марио Гуралуми има възможност да продължи обучението си по виолончело в Музикалната академия на Ньошател, Швейцария, където завършва в класа на проф. Лука Аешлиман. Междувременно участва в различни магистърски курсове при проф. Франсоа Ги (Швейцария), Клод Щарк (Германия) и Ален Майнер (Албания). Участията в различни състави му позволяват да концертира в Швейцария, Австрия, Италия, Русия, Корсика, Сърбия, Косово и Македония. В момента живее и работи в Албания, където от 2008 г. е член на оркестъра на Националната опера и балет в Тирана. Пристрастен към камерната музика, той си сътрудничи с албански и чуждестранни музиканти в различни формации. Участвал е в много значими дейности, сред които можем да отбележим сътрудничеството с „АртЛинк” като ментор при подбора на нови таланти на балканско ниво. Първият опит с визуален артист е записан през 2010 г. в проекта „Пътуване между Тирана и Женева“, където той участва в пърформанс с г-жа Мадалена Ченоли. От 2014 г. той е член на триото “ENTR” ACTE и артистичен директор на фестивала Berat Multicultural. От 2012 г. заема длъжността президент на сдружение „АРТПЛЮС“, с което развива множество дейности. През 2020 г. си сътрудничи с известни артисти: Ориада Ислами в създаването на видеото „Breath“, което получава 2 международни награди „Best International Music Video – Breath Venice Short 2020 California“ и „Best Screendance Short Indie International LA 2021“.