Авторитетно австрийско издание за мюзикъла Сиси в Старозагорската опера
Едно от най-популярните новинарско издание в Австрия „Куриер“ в броя си от 8 март 2022 г. е поместило статия от Анна Перацоло, посветена на мюзикъла „Сиси – душата на императрицата“ – постановка на държавна опера – Стара Загора, чиято премиера беше през 2017 г. на Фестивала на оперното и балетното изкуство. Ето и текста в превод от немски:
Императрица Сиси в Българската държавна опера
Произведението на Роланд Баумгартнер ще бъде изпълнено в Старозагорската опера на 18 и 19 март.
Повече от тридесет години австрийският композитор Роланд Баумгартнер се занимава с една много специална историческа личност: императрица Елизабет Австрийска. Още през 1991 г. той й посвещава мюзикъл, който се изпълнява на Mörbischer Festspiele под заглавието „Сиси&Роми“. С променено заглавие e изпълнено произведението в Бад Ишл, Мюнхен и Театър Ронахер във Виена от 2000 та година.
През март произведението предстои да бъде представено като опера в Държавна опера-стара Загора под името „Сиси – душата на императрицата”.
„По-конкретно, това е опера-мюзикъл”, обяснява композиторът. „Това са мюзикъл мелодии в оперни одежди, с оперни инструменти и оперен глас.“
В неоромантичната творба можете да очаквате 3D прожекции и 280 специално изработени костюма. Освен това България предлага „добра певческа култура с голям арсенал от гласове“, казва Баумгартнер. Композиторът, който живее в Унтермаркерсдорф (област Холабрун), Австрия обяснява защо продължава да се занимава със Сиси, като казва, че тя винаги е актуална. „Една силно еманципирана жена и без значение дали от нейните дневници или от нейната социална ангажираност, все още има какво да се научи от нея днес“, казва Баумгартнер.
Да срещнеш „душата”
Премиерата на „Сиси – душата на императрицата” се състоя в България. „Това беше преди културата да затихне в цяла Европа.“ Сега Баумгартнер е пълен с надежда, че представленията на 18 и 19 март наистина ще се състоят. Той не знае точно защо българите са се влюбили в неговите произведения. — „Може би срещнах душата на тези хора. Операта се играе на оригиналния език, тоест на немски”.
Дали операта-мюзикъл ще се играе и в Австрия в бъдеще, все още не е ясно. „Това е много австрийска тема, затова поканихме представители на австрийската културна сцена в България.“ Засега обаче нищо специално не е планирано за Австрия.