КОПНЕЖ
изтекло събитиеСофийската филхармония и
Държавна опера-Стара Загора
представят
„Музика без граници” в Камерна зала „България”
7 май, събота, 19.00 часа
Камерният концерт КОПНЕЖ с усещането за радост и любов
Емилия Иванова, Мануела Манолова и Фернандо Фернандес в една вечер, посветена на немската музика
На 7 май, събота, от 19.00 часа на сцената на Камерна зала „България” ще бъде представен камерния концерт „Копнеж” от цикъла „Музика без граници”. Сопраното Емилия Иванова, пианистката Мануела Манолова и кларинетистът Фернандо Фернандес избират заглавието „Копнеж” и се спират на песни и пиеси, които да бъдат тематично обединени от темата за любовта и пролетта. Сюжетът на концерта ще бъде допълнен със стихове, които ще изпълни актрисата Биляна Райнова. В програмата са включени песенни цикли за глас, кларинет и пиано от Франц Шуберт, Луи Шпор, Ян Каливода. Ще прозвучи Концертната фантазия по мотиви от операта „Риголето“ на Джузепе Верди.
Сопраното Емилия Иванова неведнаж е демонстрирала своята изящна интерпретация на творби от различни стилове и епохи. Първата й среща с песенното творчество на немските композитори е провокирана по време на нейната специализация в експерименталната оперна студия в Сполето, Италия, където прави записи с песни от немски автори и предимно на песни от Шуберт с подобна тематика. Певицата не крие своите пристрастия към камерната музика: „Много харесвам камерна музика. Хората не трябва да я подценяват, не е лесна за изпълнение, многобагрена е, много е поетична, пренася те в друго измерение – на това, за което се пее. Наистина много обогатява, защото все пак има доста голяма разлика между оперните и камерните изпълнения, в случая на немска музика. За много неща трябва да се мисли едновременно. Освен това камерната музика е натрупване на опит да можеш да се превъплъщаваш, да попадаш в различен свят. Опитваш в себе си доколко може да се превъплътиш даже в човек, с когото нямаш абсолютно нищо общо, примерно казано. Колкото по-разнообразно е нашето „меню“, толкова по-богат опит имаме като певци, защото ако винаги се представяме с едни и същи роли, няма да има развитие при нас. За да бъдеш верен на стила на камерната творба, която представяш са необходими комплексни качества: опит, със сигурност. Езикът, на който се изпълнява съответната творба трябва да се владее малко или повече. Талант…много неща са. Най-вече доста работа, много пеене, много мисъл…
В концерта „Копнеж” участва /освен пианото/ и кларинет. Това, което ще чуят зрителите е нещо по-различно. Не мисля че досега е правено нещо такова. Ще се насладят на една прекрасна пролетна слънчева и радостна музика. Тя ще пренесе зрителя в друг свят, ще му даде глътка въздух, ще му достави удоволствие в тези трудни времена. Всички имаме нужда от това.”
ЕМИЛИЯ ИВАНОВА започва да се занимава с пеене на 13годишна възраст.Още като ученичка печели награди в конкурси за млади певци. Завършва вокалния факултет на НМА“Проф. Панчо Владигеров“-София през 2005 в класа на проф. Благовеста Карнобатлова.Носителка на награди от национални и международни конкурси. През 2008г. печели Втора награда в конкурса за млади оперни певци-Сполето, Италия, през 2009 печели конкурса в България за участие в конкурса BBC Cardiff, стига до финал. През 2010 е финалистка на конкурса „Опералия“. Финалът на конкурса e в Миланската Скала под диригентството на Пласидо Доминго. От 2010 до 2013 е солистка в Операта Бон, Германия, където е горещо аплодирана в ролите на Амина от „Сомнамбула“, Амина от „Русалка“, Церлина от „Дон Жуан“, Сузана от „Сватбата на Фигаро“, принцеса Нинета от „Любовта към трите портокала“, Гретел от „Хензел и Гретел“, в различни модерни и класически постановки на барокови и съвременни автори, класически концерти и концерти с поп изпълнители. Изявява се на различни оперни сцени в Холандия, Полша, Русия и Италия. През 2015 г. участва в първото сценично представяне на „Donano bispacem“ от Бах, което се сьстои на историческата сцена на Болшой театър, Москва под режисурата на Владимир Василиев. Участва в майсторските класове на Ренато Брузон, Соня Ганасси, Бернадет Манка ди Нисса, Тереза Берганца и др. От 2017 година Емилия Иванова е солистка на Държавна опера-Стара Загора, където дебютира в ролята на Сиси в премиерното представяне на неоромантичната опера „Сиси – душата на императрицата“, участва в различни концерти, оперната гала с Веселина Кацарова, кантатно-ораториалните творби „Реквием“ на Моцарт, „Страстите на Матея”, дебютира в ролята на Лучия ди Ламермур от едноименната опера на сцената на НТ „Иван Вазов” в София, пее Джилда в „Риголето” и Норина в „Дон Паскуале”, Оскар в „Бал с маски” и др. Емилия Иванова има специално отношение към сакралната и кантатно-ораториална музика и богат репертоар.
ФЕРНАНДО ФЕРНАНДЕС /кларинет/ е роден в Сантомера (провинция Мурсия), Испания, където на 7 години започва да учи кларинет в музикалното училище. Завършва с отличие своето висше образование в Консерваторията „Салвадор Сеги“ в Кастельон с професорите Хосе Мигел Марти и Хуан Естебан Ромеро. След това се премества в Conservatorio della Svizzera Italiana в Лугано (Швейцария), където защитава магистърска степен при професорите Франсоа Бенда и Жорди Понс. В момента продължава да се усъвършенства в същата консерватория, където е в магистърска програма за солови изпълнители. Фернандо Фернандес е участвал съставите на различни младежки оркестри, свири на значими фестивали, работи с диригенти като Кевин Грифитс, Артуро Тамайо, Кристофър Кьониг , Антоан Марги. Поканен да изнесе концерт заедно със своя секстет на музикалния фестивал в Любляна през 2018 г. в камерната секция „Млади виртуози“. Като солист е изнасял концерти с общинския оркестър на Кастельон, симфоничния оркестър на Консерваторията на Кастельон, Conservatorio della Svizzera Italiana Symphonic Orchestra и в поредицата от концерти в Лугано, където заявява интереса си към съвременната музика. От февруари 2021 г. е в състава на оркестъра на Държавна опера-Стара Загора.
МАНУЕЛА МАНОЛОВА /пиано/ е завършила НУМСИ „Христина Морфова”-Стара Загора в класа по пиано на Мариана Маринчева, след това Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в класа на проф. Димо Димов. Специализира в майсторските класове на проф. д-р Атанас Куртев /2002г./, проф. Димо Димов /2003г./, доц. Ивайла Кирова, Германия /2005г./, проф. Барт ван Оорт, Холандия /2006г./, Мария Принц, Австрия /2007г./, проф. Сачико Кодама, Япония /2009г./. Има участия в различни престижни национални фестивали и музикални форуми, печели награди от национални конкурси, изнася самостоятелни солови концерти, изявява се като корепетитор и с различни камерни състави. От 2010г. е корепетитор в Държавна опера-Стара Загора, от 2011г. е корепетитор към НУМСИ „Хр.Морфова“, гр.Стара Загора.