Българската култура винаги ни е представяла по най-добрия начин пред света, каза директорът на Държавна опера – Стара Загора Огнян Драганов

В тази глобална картина, която чертаем тук, българската култура винаги е стояла на своята позиция – да представя България по най-добрия начин пред света, и Държавна опера – Стара Загора го прави вече сто години. Това каза Огнян Драганов, директор на Държавна опера – Стара Загора по време на местната конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Българската телеграфна агенция (БТА) изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК).
Нашата опера вече е известна не само в България и е един от най-големите и най-добре развиващи се културни институти в страната, отбеляза Драганов. Той припомни, че първата опера, представена в Стара Загора, е „Гергана“ – на 1 юли 1925 година.
Огнян Драганов обърна внимание на тясната връзка между образованието и културата. Всъщност културата е една настройка на образованието, културният продукт всеки един от нас го формира и желае да го получава тогава, когато получи добро образование, посочи той.
„Ние реализирахме различни проекти. Давам пример със световната организация Fedora, която e базирана във Франция и подкрепя нашите иновационни проекти. Така реализираме нашата социална политика, която е насочен към деца със специално образователна потребности и вече две години и половина всяка неделя ние работим с децата на Стара Загора, които имат необходимостта да бъдат адаптирани към активния живот“, информира още директорът на Държавна опера – Стара Загора. Ние въведохме и някои традиции, например „опера на стадиона“, с което сме единствени, опера, която съчетава и цирково изкуство – заедно с цирк „Балкански“, даде примери той. Отново за пръв път в България беше направена такава колаборация между два културни института с диаметрално различна насоченост – куклен театър и опера, също реализирана от нас, посочи още Драганов и припомни, че е имало две представления на опера с кукли. Миналата година с Драматичен театър „Гео Милев“ направихме също едно представление, което получи висока оценка в София, отбеляза Драганов.
Езикът на операта и езикът на традицията ни прави разпознаваеми и аз съм щастлив, че всички тези хора, които работят тук и които идват от цял свят, за да участват, са носители на рекламата, която ние като българи даваме на целия Европейски съюз. За мен винаги Европа е България. В Европа винаги вратите са били отворени и на никого по никакъв начин не му е пречило да се чувства европеец, каза още директорът на Старозагорската опера.
Стара Загора е пример, че България има традиции в развитието на своите региони, които не започват с влизането в Европейския съюз, но с негова подкрепа продължават. Това каза генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев в началото на местна конференция по проект „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, която се провежда в Националния пресклуб на БТА в Стара Загора. Като примери за вложения в подобно развитие, Вълчев посочи операта и университета в града.
През тази година се навършват 100 години от първата извънстолична опера в България, посочи Вълчев. Той припомни, че началото на Старозагорската опера е поставено на 1 юли 1925 г. На тази дата се е състояло първото оперно представление – операта „Гергана” от маестро Георги Атанасов. Впрочем, Стара Загора е дала на света изпълнители като Христина Морфова, Анна Томова-Синтова, Стефка Минева, Веселина Кацарова и много други, отбеляза генералният директор на БТА и допълни, че откритата през 2010 г. нова оперна сграда, след пожара в предишната, става най-голямата оперна сграда на Балканите и е първата сграда в България, строена специално за опера.
Източник БТА