Балетният ансамбъл от Стара Загора очарова бонската публика с „Лебедово езеро“ на Чайковски

Отзив за турнето на балетните артисти на Държавна опера-Стара Загора в Германия
Вестник GENERAL ANZEIGER, Бон, 23 декември 2021
Приказна елегантност
Балетният ансамбъл от Стара Загора очарова бонската публика с „Лебедово езеро“ на Чайковски
ОТ ЕЛИЗАБЕТ АЙНЕКЕ-КЛОВЕКОРН
Това, което Буркхард Немиц, куратор на гостуващите балетни компании в Бонската опера, успя да направи за много кратко време след отмяната на турнето в Бон на Държавната опера на Казан, Татарстан поради корона вируса, е един логистичен шедьовър. По-специално голямата балетна трупа на богатия на културни традиции български град Стара Загора представи един абсолютен артистичен еквивалент на руския ансамбъл, който през 2019 г. впечатли Бон с „Лебедово езеро” и „Лешникотрошачката”.
В града с около 160 000 жители в центъра на България се намира втората държавна опера в страната (до тази в столицата София), която е и най-голямата оперна сграда на целия Балкански полуостров. Между другото, артистичен директор на театъра е световноизвестното мецосопрано Веселина Кацарова, която е родом от Стара Загора.
Световното високо ниво на балета от източната част на Европейския съюз бе затвърдено без никакво съмнение още след първото представление на „Лебедово езеро” във вторник при напълно разпродадения Бонски оперен салон.
Прекрасната музика на Чайковски със своя незабравим лебедов мотив бе на запис, но все пак звучеше свежо. Директорът на балета Силвия Томова е преработила драматургично и осъвременила внимателно хореографията на Мариус Петипа и Лев Иванов от 1895 г. Резултатът е една докосващо разказана приказка, виртуозно изтанцувана на палци с цялата изкусност на класическия балет. Батмани, Гран жете, пируети и лебедови ръце: приложен е целия балетен лексикон за постигането на една магическа приказка с многопланово очарование.
Кордебалетът и солистите танцуват с изключителна прецизност дивертисментните и експанзивните ансамблови сцени, особено завладяващи са плавните движения на белия лебед по водата на въображаемото езеро от майчини сълзи. Великолепните костюми безспорно са празник за очите.
В Пролога на заден план присъства злия чернокрил магьосник Ротбарт (внушителен Ивайло Янев), който внезапно превръща младата принцеса в лебед. От време на време лебедите летят във въздуха и по водата чрез видео прожекции. В балната зала на замъка с романтична пейзажна перспектива на заден план принц Зигфрид празнува началото на своето пълнолетие. Той обаче проявява само учтив интерес към възможните невести, избрани от майка му и възпитателя му. С подаръка за рождения му ден, арбалет, меланхоличният млад мъж, убедително превъплътен от Фиорди Лоха, е привлечен навън към Лебедовото езеро.Трепереща от страх, Принцесата-Лебед му се явява – тя може да възвърне човешкия си облик само чрез неговата любов. Трогателно е лиричното бяло Па де дьо на влюбената двойка. Примабалерината Анелия Димитрова танцува по момичешки нежната Одета с неопетнена душа, а във второ действие е капризната „черна” Одилия, която обърква сърцето на Зигфрид.
Разбира се, няма как без известния танц на четирите малки лебеда с техните забавни еднакви тройни стъпки и преплетени ръце. Сърцата на публиката, обаче, завладя Томоки Ишиго, който бе изключително виртуозен и артистичен в своето изпълнение като придворен шут.
Балетът „Лешникотрошачката“ на Чайковски е в програмата на 23 декември в 14 и 18 ч. Билети: üonnticket.de