Балетът „Дон Кихот“ на Старозагорската опера открива „Сцена на вековете“-Велико Търново
18 юли, 21.00 часа, сцена на хълма „Царевец“-Велико Търново
Държавна опера-Стара Загора
представя
„Дон Кихот“ балет от Лудвиг Минкус
Хореография и режисура Аршак Галумян – солист и хореограф на Щатсбалет-Берлин
Художник на декори и костюми Салваторе Русо
Асистент-хореограф Красина Павлова – солистка на Щатсбалет-Берлин
Асистент, художествен ръководител на балета Силвия Томова
Репетитор – Людовик Парти
Балет на Държавна опера-Стара Загора
Дон Кихот – Александър Желев
Китри – Анелия Димитрова
Базил – Фиорди Лоха
Санчо Панса – Калин Любенов
Мерседес – Мартина Префетто
Еспада – Фредерико Пинто
Гамаш – Станко Танев
Циганин – Франческо Бориело
Циганка – Ромина Славова
Амур – Тсао Ю Чен
Повелителница на Дриадите – Клара Пла Ферер
Двойка приятелки – Зорница Петрова, Елени Марку
Двойка приятели – Паскуале Казели и Ивайло Янев
Фламенко – Паскуале Казели и Сторм Норис
Отличеният с „Кристална лира“ спектакъл на балета „Дон Кихот“ на Старозагорската опера гостува на „Сцена на вековете“-Велико Търново
Балетът на Държавна опера-Стара Загора получи престижната награда на Съюза на българските музикални и танцови дейци и Cantus Firmus „Кристална лира“ за същия спектакъл през 2019 г.
Подготвена е цялостна сценография специално за сцената на средновековната крепост „Царевец“, която ще се преобрази в цветовете на Испания. Пищен спектакъл, създаден в духа на голямата балетна традиция, носещ в себе си пулса на новото време. Балетът “Дон Кихот” е сред върховите постижения на класическия танц. В постановката на Старозагорската опера Аршак Галумян – премиер солист на Щатсбалет-Берлин, внася хореографска свежест и оригинален режисьорски прочит, като обогатява и визуалното възприятие с много театрални, дори кинематографиччни изразни средства. Художник на декора и великолепните костюми е италианецът Салваторе Русо.
В спектакъла на балета „Дон Кихот“ участва цялата многонационална балетна трупа на Държавна опера-Стара Загора, която през последните творчески сезони бележи изумителен скок в своето професионално израстване. Постиженията на младата трупа под ръководството на примабалерината и педагог Силвия Томова са високо оценени от професионалната критика, от познавачите и от зрителите във всички точки на България. На 18 юли в главните роли на Китри и Базил търновци и гостите на старопрестолния град ще имат възможността да аплодират примабалерината и носителка на „Кристална лира“ за 2019 г. Анелия Димитрова и очарователния солист Фиорди Лоха от Албания.
През 1869 г. Петипа замисля нов балет по мотиви от романа на Сервантес „Дон Кихот”
Още през 18 век в много европейски театри били поставяни балети под това заглавие по музика на различни композитори. Но в тях не се използвал сюжета на знаменития роман, а добавените новели, които разказват за сватбата на Камачо /във френските версии Гамаш/ и любовта на Китри и Базил. Петипа също се възползвал от този сюжет. Музиката била написана бързо от австрийския композитор от чешки произход Лудвиг Минкус и на 14 декември 1869 година се е състояла премиерата на комедийния балетен спектакъл на сцената на Московския Болшой театър. През 1871 година за постановката в столичния Каменен театър Петипа прави нова редакция.
Мариус Петипа е пътешествал много в различни градове на Испания, успял е да долови духа и традициите на танцовия фолклор на тази страна и след това да ги претвори на сцената в тяхното разнообразие и неповторимост. Големият майстор създава колоритен празничен спектакъл, изпълнен с радост и веселие и завинаги записва своя балет „Дон Кихот” в графата на шедьоврите на балетната класика.
„Дон Кихот“ на Аршак Галумян – хореограф
„За мен като хореограф „Дон Кихот” е първото голямо класическо заглавие, което поставям и съм щастлив, че това се случва точно в Стара Загора! Всеки голям оперен театър, какъвто в момента е и Старозагорската опера, разраснала се много в последните няколко години, трябва да има в репертоара си това заглавие.Танцьорите са страхотни и свършиха много и много добра работа. В хореографията си съм заложил много хумористични сцени, така че представлението да не е само за възрастни, а да е интересно и за деца и младежи. Много е важно спектакълът да бъде увлекателен за младата публика. „Дон Кихот” е първият балет, който съм гледал като дете и е първият балет, в който участвах още като ученик в балетното училище. Публиката ще види и ще преживее празник, който се случва на сцената. А самата постановката се надявам да се превърне в празник и за целия град.”
Аршак Галумян е роден в Армения. Завършва балетното си образование в Ереван и в балетното училище към Балета на Хамбург. Като танцьор е лауреат на престижния балетен конкурс в Лозана. Дългогодишен солист е на Щатсбалет, Берлин. В репертоара му влизат спектакли от почти всички световни колоси на хореографското майсторство като Джон Ноймайер, Иржи Килиян, Уилям Форсайт, Начо Дуато, Джером Робинс, Баланчин, Анжелин Прейокай, Орхад Нахарин, Джон КранкоЖан Кристоф Мейлот и др. През последните години Аршак Галумян работи и като хореограф. Неговата хореография „M.U.S.A.“ е създадена за Щатсбалет в Берлин през 2017 г.
Салваторе Русо, сценограф и костюмограф
Балетът се нарича „Дон Кихот“, но историята не повтаря сюжета на Сервантес. Дон Кихот тръгва на път, но в балета се разказва за неговия сън, на площад в Севиля. Главна е любовната история между Китри и Базил. Костюмите трябва да пресъздават времето на 1600 г., но са видени през филтъра на 1800 г. Само няколко от костюмите „са в епохата“, както се казва – на Дулсинея, на Дон Кихот, на Санчо Панса, донякъде и на Гамаш. Останалите костюми може да се каже „са родени“ в неговото въображение, от неговия, на Дон Кихот, сън. В съня си той вижда Дулсинея, но като се събужда, съзира че това е всъщност Китри. Последното действие не е в двореца на Гамаш, а е както е било на премиерата в Мариинския театър в Санкт Петербург /14 декември 1871 г./ и костюмите са неоромантични, цветни, ярки, събуждат хубаво настроение.
Отзивите за спектакъла
Младите и талантливи танцьори от балета на Държавна опера-Стара Загора, под ръководството на харизматичния артдиректор Силвия Томова, развълнуваха публиката в разпродадената зала на театъра със своята изключителна енергия и с красотата на танца си. Едно ГОЛЯМО БРАВО! Новата постановка бе направена от Аршак Галумян. Той запази най-доброто от старата класическа традиция и го трансформира с хореографския си талант в живо, изпълнено с хумор и вълнуващо представление.“ Написа непосредствено след премиерата на спектакъла Александър Шпак – балетист на Щатсбалет-Берлин, мениджър BalletEntertainment Company
„За премиерата на „Дон Кихот“ на балета на Старозагорската опера, не може да се разказва. Просто няма достатъчно суперлативи. Трябва да се преживее. Да се препълнят очите и душите с красота, багри, радост и възторзи, възхита от таланта на толкова всеотдайни надарени свише артисти, дошли от целия свят, за да правят високо изкуство. Поклон и благодарност към постановъчния екип и всичките над 50 балетисти. Към всички зад сцената, зад кулисите, хората в ателиетата и студията, сътворили тази блестяща постановка.
Блестящите костюми на Салваторе Русо бяха ушити от майсторите на шивашко ателие, ръководено от Мария Христова. Нека споменем само няколко цифри, само за костюмите, които грабнаха очите на зрителите: 147 са специално ушитите костюми за постановката на „Дон Кихот“ – 91 от тях са дамски, а само за солистките са 12. Изработени са 10 костюма за фламенкото, 12 – за сегидиля, 16 – за Дриадите в съня на рицаря; 24 са пачките и 7 за придворните дами и кралицата. 56 са мъжките костюми: 12 са за солистите , 10 за фламенко, 12 – за сегидиля, по 10 -за тореадори и цигани, 2 за китаристи. 38 са направените шапки, 16 – корони, 12 диадеми. Използвани за изработване на костюмите са 1560 м плат – коприна, кадифе, тюл, трико, шифон и др., а 3300 м. за отишли за ресни, златни шевици, дантели, ширити и пр.“
Емилия Жунич – Емблематичният балет „Дон Кихот“ и неговите чествания в Стара Загора през 2018
Филм на БНТ2 за спектакъла „Дон Кихот“ на Старозагорската опера
Мерки за безопасност и билети
При провеждане на събитието ще бъде осигурена социална дистанция и ще бъдат спазен всички противоепидемични мерки. Спектакълът ще е без антракт.“
БИЛЕТИ:
TICKETS
Туристически информационен център на Велико Търново
Tourist information center of Veliko Tarnovo
Адрес:
Централен офис- Велико Търново 5000, ул.”Христо Ботев” № 5
телефони:
Address:
Main office – Veliko Tarnovo 5000, Hristo Botev str. №5, Bulgaria
062 622 148 0887 659 829
Phone numbers: +359 62 622 148 + 359 887 659 829