Хорът на Операта ще участва в Международен фестивал

Хорът на Държавна опера-Стара Загора под диригентството на Н.В.Пр. Старозагорски митрополит Киприан за първи път ще участва в Международния  фестивал на православната музика “Св. Богородица-Достойно есть”, който ще се проведе в гр.Поморие от 6 до 10 юни . В общо 4-те си участия в конкурсната програма Хорът ще изпълни богата ортодоксална програма от български и руски автори, сред които шедьоври на П.И.Чайковски, М.Мусорогски, Д.Христов, П.Чесноков и др, сподели Младен Станев, хормайстор.

Основни организатори на фестивала са Сливенска Митрополия, Община Поморие и Настоятелството на храм „Рождество на Пресвета Богородица“ с предстоятел протоиерей Борис Георгиев. Фестивалът се провежда под патронажа на Н. В.Пр. Сливенския митрополит Иоаникий и кмета на Oбщина Поморие Иван Алексиев. Старозагорският митрополит Киприан  е председател на фестивалния секретариат.

След внимателна селекция измежду множеството подадени заявки тази година фестивалният секретариат одобри участието на състави от България, Русия, Украйна, Молдова, Германия, Македония, Полша, Румъния и Сърбия.  Хорът на Държавна опера-Стара Загора е единственият професионален хор към оперен театър сред участниците в програмата. Ето кои са допуснатите кандидати в отделните категории:

 

Категория 1

Православни църковни хорове

1.Църковен хор при храм „Успение на Пресвета Богородица“ – Ботевград, България

2.Хор „Покров на Пресвета Богородица“-  София, България

3.Ортодоксален хор „Климент Охридски“ – София, България

4.Църковен хор при храм „Свети Иоан Рилски” – Търговище, България

5.Квартет при Шипченски манастир „Рождество Христово“ – гр. Шипка, България

6.Представителен камерен хор на Българската западно- и средноевропейска епархия „Св. Цар Борис – Покръстител“ гр. Берлин, Германия

7.Камерен църковен хор св. великомъченик Панталеймон – Велес, Република Македония

8.Женски хор ,,Воскликновение“ – Хайнувка, Полша

9.Девически хор при храм „Успение на Пресвета Богородица“ – Красногорск,    Русия

10.Църковен хор при храм „Св.Тихон Аматунтски“ – с. Тихоново, Менделеевски район, автономна република Татарстан, Руска федерация

11.Смесен хор „Nihil Sine Deo” – Букурещ, Румъния

12.Църковен хор „Св. Йоан Златоуст“ – Пирот, Сърбия

13.Семеен църковен „Чешма варуита” при храм Св.Димитър –  с. Криничное,  Болградски  район, Одеска област, Украйна

 

Категория 2

Източно пеене

1.Йеромонах Юстин Зографски /Асен Кръстев/ – София, България

2.Хор „Св. Наум Охридски“ – София, България

3.Калин Кирилов – София, България

 

Категория 3

Смесени и еднородни хорове или вокални ансамбли

1.Академичен хор „Ангел Манолов“ при Национален студентски дом – София, България

2.Хор „Ave Musica” – София, България

3.Академичен смесен камерен хор „Гаудеамус”при АМТИИ – Пловдив, България

4.Хор при Държавна опера – Стара Загора, България

5.Вокален ансамбъл „КАНТИКУС Де ОРИС“ – Пловдив, България

6.Женски хор „Ренесанс“ при Академия за музика, театър и изобразително изкуство – Кишинев, Молдова

7.Мъжки хор „Гавриил Музическу“ при Академия за музика, театър и изобразително изкуство –  Кишинев, Молдова

8.Академичен хор „Белканто” – Дубна, Русия

9.Детско-женски академичен хор „Съзвучие” при  Детска школа по изкуствата „Михаил Иванович Глинка”  – Троицк, Москва, Русия

10.Смесен хор „Певница” – Алексинац, Сърбия

11.Вокален ансамбъл „Преображение“ – Житомир, Украйна

12.Камерен хор „Кристинопол” при Народен дом – Червовоград, Украйна

13.Хор „Надсяння” – Лвов-Винники, Украйна

Коментари